Zbawienny wpływ sztuki na zdrowie

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

W naszym ujęciu więc, mimo że człowiek cierpi z powodu organicznych zmian iub schorzeń narządów wewnętrznych, może być jednak zdrowy w sensie psychicznym i społecznym. Profesor Antoni Kępiński, choć bardzo cierpiący w chorobie, choć świadom jej nleuleczalności – napisał znakomite dzieła. Dowodziło to, że pomimo choroby – w sensie psychicznym i społecznym był zdrowy.

Przed blisko trzydziestu laty powierzono jednemu z nas opiekę nad sanatorium „Zameczek” w Kudowie-Zdroju. Dostrzegł on wówczas prawdę empiryczną, że leczy nie tylko pigułka, ale I stosunek człowieka do człowieka, lekarza do chorego. Przy czym nie musi to być… lekarz: wystarczy każdy człowiek, który jest życzliwy, który chce pomóc.

Światowa medycyna dostrzegła dopiero niedawno zbawienny wpływ sztuki na zdrowie. Jeden z raportów Klubu Rzymskiego podkreśla zdrowotny walor wychowania innowacyjnego, twórczego. A ta koncepcja narodziła się przecież w naszym kraju.

W Klinice Hematologicznej w Krakowie istniała stale zmieniająca się ekspozycja obrazów, rzeźby. Nie tylko dla złagodzenia nastroju Kliniki, która zawsze nosi na sobie piętno cierpienia, ale również dla samej młodzieży lekarskiej. Zaś przy wejściu do b. III Kliniki Chorób Wewnętrznych AM w Krakowie umieszczono napis: „Klinika nie tylko leczy, ale też uczy, jak żyć, by zachować zdrowie”. Dziś, po wielu latach, życie potwierdza słuszność tak obranej drogi. Podobną ideę rozwija m.in. dr Michael Wilson z Birmingham w Wielkiej Brytanii: tak samo dzieje się w wielu innych krajach.

Leave a Reply