W jaki sposób przygotować okład z glinki – ciąg dalszy

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Powyższa metoda ma jeszcze inną zaletę: określa czas stosowania okładu. Po wyczerpaniu się aktywności glinki bowiem, okład odpada od ciała, niczym dojrzały owoc od gałęzi. W wypadku czyraków i wrzodów, czas ten wynosi około 20-30 minut. Po tym okresie glinka sama odpada, nawet jeśli mieszanka użyta do okładów nie jest zbyt gęsta. Gdy więc zauważymy, że glinka zaczyna odrywać się od ciała, możemy uznać, że czas jej działania się skończył. Zużyty okład nie musi być usunięty natychmiast (jest to ważna informacja dla tych, którzy stosują okłady na noc, na sen, i nie mają możliwości obserwowania zjawiska samoistnego oderwania się glinki). Należy jednak zapamiętać, jaki jest minimalny czas trwania okładu.

Biorąc pod uwagę różne doświadczenia, przy usuwaniu okładu glinka powinna być niemal sucha. Dlatego właśnie tak łatwo jest ją usunąć, nie pozostawiając drobin przylepionych do skóry. Jeśli glinka nie odpada, należy wlać nieco wody pomiędzy okład i skórę. Resztki gliny można zmyć zimną lub letnią wodą (bez mydła!). Nie używamy w tym celu spirytusu czy innych środków zawierających alkohol.

Jeśli okładamy glinką miejsca owłosione lub trudno dostępne, a pacjent przeprowadza kurację samodzielnie, wówczas można między okład i skórę włożyć nieco gazy, jedwabiu czy innej delikatnej tkaniny. Gdy okład lub kompres leży już na miejscu, należy go przykryć suchą tkaniną. Najlepiej, by były to:

– O opaska z lekkiej, przewiewnej tkaniny (są takie rodzaje bandażów):

– O opaska z flaneli lub innego ciepłego materiału (jeśli okład kładziemy na nerki, wątrobę, brzuch lub płuca):

– O bandaż samoprzylepny, jeśli nie możemy owinąć miejsca okładu zwykłym bandażem albo gdy jest ono bardzo małe.

Jeśli kładziemy okład na kark, to bandaż powinien iść przez czoło, nie na szyi. W wypadku okładów stosowanych na stany zapalne, można je przykrywać liśćmi kapusty zamiast tkaniny. Przy stanach zapalnych bowiem, glinka wysycha bardzo szybko, liście kapusty natomiast opóźniają proces wysychania okładu.

Leave a Reply