W jaki sposób ogrzewać glinkę

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Absolutnie należy unikać pozostawiania glinki w bezpośrednim kontakcie z silnym źródłem ciepła. Najlepszym sposobem na zachowanie wszystkich właściwości glinki jest umieszczenie jej w „podwójnym bojlerze”.

Włóż naczynie z pastą glinkową do większego pojemnika wypełnionego wodą. Poziom wody powinien osiągnąć mniej więcej połowę wysokości naczynia z glinką. Całą konstrukcję stawiamy na ogniu i pozostawiamy aż do uzyskania właściwej temperatury pasty.

Możemy także ogrzać glinkę przez umieszczenie jej na słońcu, bądź w pobliżu niezbyt silnego źródła ciepła. Jeśli przygotowaliśmy zapas pasty na kilka okładów, to nie wolno nam ogrzewać od razu całości mieszanki. Glinki bowiem nie można „odgrzewać”. Może być podgrzewana tylko raz. Jeśli jednak popełniliśmy taki błąd, istnieje pewne rozwiązanie. Przygotujmy okład i nieco ogrzejmy go na pokrywce rondla z wrzącą wodą.

Dobrą metodą na naturalne ogrzanie okładów jest poprzedzenie okładu bardzo gorącym kompresem, nakładanym na chore miejsce. Nałożony później okład z glinki sam się nagrzewa. Niekiedy, mimo podgrzania glinki, i tak nie unikniemy uczucia chłodu, towarzyszącego okładom. Samo ogrzanie glinki ma jednak zapobiec nieprzyjemnemu doznaniu zimna, pojawiającemu się podczas kontaktu glinki ze skórą.

Niekiedy lepiej jest stosować słabsze kompresy z glinki, niż okłady z samej pasty. Do kompresów przygotowujemy nieco rzadszą mieszankę glinki z wodą (dodajemy więcej wody, niż do pasty na okłady). Mieszanka powinna dobrze przylegać do tkaniny, z której robimy kompres. Zanurzamy w glince kawałek tkaniny, lekko go wyżymamy i nakładamy na chore miejsce (możemy użyć jeszcze tkaniny oddzielającej ciało od kompresu).

Leave a Reply