Umiejętność kontrolowania siebie przy stole

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Tak właśnie można ogólnie określić postawę ludzi, którzy jedzą wszystko, a później biegają po recepty, zamiast wsłuchać się w potrzeby swego ciała i zaspokajać je stosując przemyślaną dietę. Oczywiście, zmiana postawy wymaga pewnych „zmysłowych” wyrzeczeń. Z osoby kierującej się zmysłami dziecka, pragnącego i sięgającego po wszystko, co smakowite i ładne, bez względu z czego sporządzone, zmieniamy się w człowieka jedzącego to, co mu niezbędne i w niezbędnych ilościach – nie do przepełnienia żołądka.

Umiejętność kontrolowania siebie przy stole świadczy o dojrzałości. Zachowanie kontroli dowodzi bowiem, że wszystko, co robimy, potrafimy czynić z umiarem. Wyobraźcie sobie osobę, która je bez końca – cała jej energia, jej wola skierowana jest ku jednemu celowi: jedzeniu, aż staje się ono najważniejszą siłą, kształtującą życie.

We wszystkim należy zachować umiar – nie należy popadać w ekstrema. Spotykałem ludzi, których wszelkie rozmowy dotyczyły zdrowego odżywiania. Taka postawa niebezpiecznie zbliża się do paranoi. Życie w ciągłym strachu i koncentrowanie się na jedzeniu czyniło ich podobnymi do tych, którzy nie stosowali zdrowej diety. Umiar w realizacji pragnień to oznaka mądrości. Daje człowiekowi szansę ujrzenia spraw jasno i konkretnie, aż osiągnie on punkt, w którym rzeczywiste potrzeby, warunkujące rozwój, wydadzą się oczywiste. W tym punkcie niektórzy mogą pościć bez szkody dla organizmu, a inni mogą jeść i czerpać z tego radość, bez poczucia winy czy strachu.

Leave a Reply