Temperatura glinki

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Można stosować glinkę zimną, letnią lub gorącą, w zależności od leczonej dolegliwości. Jeśli wykorzystujemy glinkę do leczenia stanów zapalnych, czy też naturalnie ciepłych organów (dół brzucha), musi ona być zimna. Kilka minut po nałożeniu okładu, powinna stawać się ciepława. Jeśli mamy jednak wrażenie chłodu, nie powinniśmy kontynuować zimnych okładów. Z drugiej strony, jeśli okłady robią się gorące, trzeba je zmieniać co 5-10 minut. Natomiast gdy używamy glinki jako środka przywracającego siły witalne i odpornościowe, w odbudowie kośćca, w chorobach nerek lub wątroby – stosujemy okłady z glinki ciepłej albo przynajmniej letniej.

Główna zasada brzmi: „każda akcja wywołuje natychmiastową reakcję”. Dlatego, jeśli stosujemy okłady na miejsca rozgorączkowane, stany zapalne, to musimy je ochłodzić. Jeśli natomiast chcemy wzmocnić organy, przywrócić im siły witalne, to musimy je ogrzać.

W wypadku gorączki, działanie chłodnej glinki można porównać do systemu chłodzenia wodą rozgrzanego silnika samochodowego. I tu, i tu, trzeba zapobiec przegrzaniu. Przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpieczne i należy go unikać. W innych wypadkach, terapia zimną glinką ma na celu podniesienie temperatury ciała, gdyż w ten sposób glinka stymuluje funkcje organiczne (oddychanie i krążenie). Znaczy to, że temperatury ciała musi wzrastać stopniowo, powoli: terapia zimną glinką daje rezultaty tylko wtedy, gdy wywołuje taki właśnie efekt.

Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Niektórzy ludzie trzymają okłady zbyt długo lub usuwają je za wcześnie, zanim glinka wyschnie. W takich wypadkach, jak również kiedy okłady wywołują nieprzyjemne uczucie zimna albo gdy nie ogrzewają się w kontakcie z ciałem, należy ulokować obok pacjenta naczynie z wrzącą wodą. To najlepszy sposób.

Niekiedy, glinka może początkowo wywoływać u pacjenta uczucie osłabienia. Nie jest to jakaś wielka przeszkoda w terapii, gdyż każdy organizm wymaga krótszego lub dłuższego okresu adaptacji do leczenia glinką. Czasami reakcja na leczenie pojawia się na długo po jego rozpoczęciu. Nie spieszmy się, nie przyspieszajmy biegu rzeczy: stosujmy okłady na różne miejsca aż do znalezienia tego, w którym glinka działa najefektywniej. Nakładaj okłady wokół tego miejsca, stopniowo zwiększając ich zasięg, aż do osiągnięcia pożądanej strefy leczenia.

Co ciekawe, okłady z glinki są aktywne nawet w punktach dalekich od ich nałożenia. Okłady z glinki nie muszą więc wchodzić w bezpośredni kontakt z chorym miejscem, gdyż glinka działa na całe ciało. Przy problemach stomatologicznych (ekstrakcja itp.), można nałożyć glinkę bezpośrednio na dziąsło, lecz bardziej skuteczny będzie duży okład na policzku.

Leave a Reply