Stosowanie glinki w leczeniu zwierząt

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Człowiek obserwujący naturę wie, że zwierzęta instynktownie wykorzystują lecznicze właściwości ziemi. Tak naprawdę, nasze badania na tym polu wiele zawdzięczają właśnie zwierzętom. Na nadmorskim obszarze lasów Syberii odkryto lecznicze działanie tamtejszej gleby w rezultacie obserwacji rannych zwierząt: dzikich świń, jeleni i innych, które przychodziły do złóż dobroczynnej ziemi. Obserwacje takie poczyniono również na innych terenach. Dr Em. Grommier podaje na przykład historię chorego słonia, nazywanego Fil. Zwierzę to znalazło złoża glinki i zakopało się w ziemi. Później zauważono poprawę stanu zdrowia słonia.

Glinkę wykorzystywano w służbach weterynaryjnych armii francuskiej. Stosowano ją w leczeniu koni, u których zdiagnozowano stany zapalne kopyt. Na podłodze pomieszczenia rozkładano warstwy glinki i wpuszczano tam chore konie. Zwierzęta, instynktownie wyczuwając lecznicze działanie glinki, grzebały w niej kopytami, co prowadziło do ich wyzdrowienia.

Wydaje się, że chore lub zranione zwierzęta instynktownie poszukują kontaktu z glinką. Te żyjące w stanie dzikim, odszukują złoża glinki i zagrzebują się w niej. Zwierzęta udomowione wykazują podobne zachowania. Nasza kotka, gdy jest chora, kładzie się na „gliniane legowisko” (miednica wypełniona glinką, przykryta kocem). Nawet wtedy, gdy kotka jest zdrowa, woli to „łóżko”, niż bardziej komfortowy, wiklinowy koszyk.

Glinkę można stosować w leczeniu zwierząt domowych i gospodarczych. Metody ich leczenia nie różnią się zbytnio od kuracji ludzi. Jedyna trudność, jaka może się pojawić, to brak akceptacji leczenia ze strony zwierzęcia. Zwierzęta gospodarcze można poddawać kąpielom w glince. W tym celu, należy przygotować odpowiednich rozmiarów dół, wypełniony glinką i wodą. W wypadku chorób krów, kąpiele w glince szczególnie pomagają w chorobach racic, nóg i pyska. W poprzednich stuleciach, poważnie chore zwierzęta ratowano dzięki całkowitemu ich zanurzeniu w mieszance glinki z octem. Podobne, a nawet lepsze rezultaty leczenia można uzyskać zastępując ocet mocno osoloną wodą.

Dobre wyniki leczenia zwierząt daje stosowanie glinki wewnętrznie. Można ją dodawać do wody pitnej (4 łyżki glinki na kwartę niegotowanej wody) lub mieszać z karmą. Można także posypywać glinką futro zwierzęcia – jest to metoda szczególnie zalecana w przypadku kotów, które nieustannie liżą sierść, a więc łatwo przyswajają osiadłą na niej glinkę.

Leave a Reply