Rytm stosowania okładów z glinki

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Czas trwania i częstotliwość okładów zależy od leczonego schorzenia, stadium zaawansowania choroby, osobowości pacjenta, jego wrażliwości na glinkę, od rodzaju oraz rozmiarów leczonej powierzchni ciała i od wielu innych czynników.

Czas trwania okładu może się wahać od godziny po całą noc, w zależności od indywidualnego przypadku chorobowego. Tak więc, jeśli leczymy organy wewnętrzne głęboko położone (wątrobę, nerki, żołądek), okłady pozostawiamy minimum przez dwie godziny, czasami trzy a nawet cztery. Najlepiej, gdy kładziemy je po posiłku. Musimy pamiętać, że tego typu okłady wywołują silną reakcję, której organizm nie jest w stanie wytrzymać zbyt długo bez ryzyka osłabienia – zwłaszcza wtedy, gdy pacjent nie ogranicza swej zwykłej aktywności. Dlatego też, dziennie powinno się stosować jeden tego typu okład. Dwa okłady można zaaplikować pacjentowi, który leży w łóżku i nie jest aktywny – oczywiście, jeżeli wytrzyma je bez uczucia zmęczenia czy gwałtownych reakcji organizmu.

Jeśli celem okładów jest wspomożenie sił życiowych lub stymulacja odbudowy ubytków kostnych, można je stosować przez całą noc. Jeżeli jednak okład zacznie wywoływać uczucie zimna lub dyskomfortu, należy go natychmiast usunąć.

Gdy przykładamy okłady na wrzody i ropienie, trzeba je zmieniać co godzinę – w dzień i w nocy – aż do uzyskania pożądanego efektu. Można też podłożyć pod okład kawałek lekkiej tkaniny (okład nie powinien jednak trwać dłużej, niż półtorej godziny). Na noc lepiej nakładać kompresy wody glinkowej i zmieniać je raz czy dwa w ciągu nocy. W końcu, gdy tkanka zacznie się regenerować, można nakładać okłady co dwie godziny, w nocy przykrywając je suchą tkaniną.

Glinka nie jest standardowym lekiem, przy którym nie jest ważna indywidualność pacjenta – jego stan, lokalizacja oraz jednostkowy sposób stosowania. Dla uzyskania dobrych rezultatów leczenia glinką, należy wypracować indywidualną metodę prowadzenia kuracji i uwzględnić kilka czynników istotnych dla procesu leczenia.

Leave a Reply