Problemy z kręgosłupem a okłady z glinki

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Raymond Dextreit pisze, co następuje: „Osobiście jesteśmy zaskoczeni faktem, że wiele naturalnych metod leczenia ma zastosowanie w różnych schorzeniach kręgosłupa, które dla wielu ludzi oznaczają choroby nieuleczalne. Wiele osób, którym jako jedyne wyjście wskazano noszenie gorsetu ortopedycznego lub zabieg operacyjny, już po kilku miesiącach terapii środkami naturalnymi może całkowicie wrócić do zdrowia i normalnej aktywności”.

Oczywiście, istotnym elementem terapii jest zmiana diety. Należy jeść dużo warzyw. Szczególną rolę w leczeniu schorzeń układu kostnego odgrywa krzem, w dużej ilości występujący w zewnętrznych warstwach warzyw. Największe ilości tego pierwiastka znajdują się w zbożach.4 Należy unikać pokarmów zakwaszających organizm i osłabiających strukturę kości. Można jeść cytryny, które – choć kwaśne – nie zakwaszają organizmu. Wspomagają za to leczenie, szczególnie gdy są spożywane w określonym czasie i określonej ilości. Nie powinno się ich dodawać do posiłków i łączyć z ziarnami, chlebem itp.

W schorzeniach kręgosłupa codziennie powinniśmy wykonywać pewne ćwiczenia, które „rozruszają” we wszystkich kierunkach układ kostny. Polecam spacery, pracę w ogrodzie, jazdę na rowerze itd. Podobne formy aktywności fizycznej wzmocnią kręgosłup. Oczywiście, wszelkie ćwiczenia wykonujemy ostrożnie i z umiarem.

Według Dextreita, najbardziej skutecznym lekiem na schorzenia kręgosłupa jest glinka. Choć w niektórych wypadkach terapia trwa długo, zazwyczaj widoczną poprawę stanu zdrowia, a nawet całkowite ustąpienie dolegliwości możemy zauważyć już po sześciu miesiącach.

W większości wypadków stosujemy okłady z glinki każdego wieczora, przed snem. Pozostawiamy je na noc. Okłady powinny mieć grubość od 1 do 2,5 cm, szerokość ok. 15-20 cm. Jeżeli pacjent nie toleruje zimnej glinki (jest najlepsza w schorzeniach kręgosłupa), stosujemy okłady letnie, podgrzewane w podwójnym bojlerze. Gdy okład wywołuje uczucie zimna, dreszcze, natychmiast go usuwamy.

Glinka do okładów powinna być elastyczna – ani zbyt mokra, ani zbyt wyschnięta. Jeżeli kuracji wymagają dwa miejsca (na przykład przy podwójnej skoliozie), okłady nakładamy na przemian: jednego wieczora na jedno miejsce, następnego na drugie.

Kurację wspomagamy każdego wieczoru masażem ciała. Nacieramy je mieszanką olejku kamforowego i roztartego czosnku. Masaż zaczynamy od podstawy kręgosłupa i okrężnymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) kierujemy się ku górze. Czynności te powinny trwać ok. 10-15 minut.

Plecy osoby masowanej winny być proste. W tym celu pod jej brzuch podkładamy poduszkę, która wyrówna obszar masażu. Po nacieraniu nakładamy glinkę. Pamiętajmy, by wcześniej dokładnie usunąć wszelkie ślady olejku kamforowego.

Najprostszym i efektywnym sposobem leczenia tego typu kontuzji jest podstawienie danej części ciała pod strumień zimnej wody (na 20-30 minut), a następnie nakładanie okładów z glinki. Cienki okład pozostawiamy na 3-4 godziny. Nałożony przed snem, okład możemy zostawić na noc.

W zniwelowaniu bólu pomogą gorące kąpiele w słonej wodzie. Po pierwszym dniu, kąpiele bierzemy codziennie (każda po 15-20 minut). Po dwóch czy trzech dniach leczenia zraniony obszar można lekko rozmasowywać mieszanką oliwki i roztartego czosnku (w stosunku 2:1). Kontuzjowaną część ciała należy podstawiać pod strumień zimnej wody tak często, jak to możliwe.

Leave a Reply