Powstawanie nowotworu

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Jednak zakażenie wirusem nie jest jednoznaczne z zachorowaniem. Zmiany nowotworowe występują dopiero wtedy, gdy wirus wnika w strukturę DNA i zmienia ją. Prawidłowa komórka może się wówczas przekształcić w nowotworową, skoro nastąpi uszkodzenie szyfru genetycznego, według którego tworzy się komórka potomna. Wyłamanie się z ustalonego kodu życia powoduje powstanie komórki „wyrodnej”, która – choć podobna do macierzystej – rządzi się jednak innymi prawami. Zwykle rozrasta się w sposób chaotyczny, niszcząc napotkane narządy i – zależnie od stopnia ich uszkodzenia – przyspiesza śmierć całego organizmu.

Powstawanie nowotworu jest więc wynikiem działania wielu, wciąż zmieniających się czynników, z których dwa wysuwają się na plan pierwszy: wirus rakotwórczy oraz układ immunologiczny, w dużym stopniu porażony mechanizmami patologii wolnorodnikowej.

Oddzielaniu się tlenu z nadtlenku wodoru zapobiegają tzw. antyoksydan- ty (przeciwutleniacze), zwane też „zmiataczami wolnych rodników”, jak witaminy C, E oraz biopierwiastki, jak selen, kobalt, sole magnezu, cynk, wapń i inne.

Niebezpieczeństwo choroby nowotworowej wzrasta, gdy występuje nadmiar czynników karcinogennych, a niedobór czynników ochronnych. Te czynniki ochronne również są cząstką biosfery, a więc są pochodzenia naturalnego. Jak już wspominaliśmy, organizm potrafi samodzielnie syntetyzować tylko niektóre witaminy, przez co zdany jest całkowicie na ich podaż z biosfery albo w postaci przetworów chemicznych, wytworzonych przez człowieka, albo w postaci naturalnej jak zioła lecznicze.

Leave a Reply