Płaskostopie i złamania a glinka

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Ograniczenie się w leczeniu tej przypadłości do metod ortopedycznych może grozić poważnymi i groźnymi konsekwencjami. Terapię należy zacząć od zastosowania zdrowej diety. Trzeba w niej uwzględnić substancje dobre dla wątroby: tymianek, rozmaryn, karczochy, mlecz, asparagus.

Codziennie rano robimy lekki masaż stóp. Nacieramy całe stopy mieszanką olejku kamforowego z roztartym czosnkiem. Na noc nakładamy na całe stopy cienki, jednocalowy, okład z glinki. Glinka powinna się nieco ogrzać. Jeśli nie, trzeba ją przed nałożeniem podgrzać do temperatury pokojowej. Można to zrobić w opisanym już podwójnym bojlerze.

Zalecane jest stosowanie glinki zamiast gipsu. Glinka gwarantuje szybsze rezultaty i brak powikłań, które często zdarzają się w wypadku założenia gipsu. Gips nie działa na organizm, to czynnik bierny. Glinka natomiast jest czynnikiem aktywnym. Dzięki swym właściwościom absorpcyjnym i dobroczynnemu promieniowaniu, efektywnie uczestniczy w odbudowie tkanki kostnej.

Przy złamaniu, najpierw należy ułożyć kość na właściwym miejscu. W wypadku złamań złożonych, powinien zrobić to specjalista. Gdy lekarz stwierdzi, że nałożenie gipsu jest nieuniknione, możemy go poprosić, by zostawił w nim kilka „okien”, przez które moglibyśmy stosować glinkę.

Nakładamy 2,5-centymetrową warstwę glinki, zimnej lub letniej. Jeśli w miejscu złamania pojawił się ropień, zmieniamy okłady co dwie godziny. Jeżeli ropieni nie ma, wystarczy nakładanie dwóch okładów w tygodniu. By glinka dobrze przylegała do skóry, dobrze jest wygolić włosy z tego miejsca. Pomiędzy okładami skórę zmywamy wodą bez dodatku mydła czy alkoholu.

Leave a Reply