Oparzenia i infekcja ucha a glinka

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Nie powinniśmy lekceważyć żadnych zasinień i stłuczeń. Niekiedy mogą się pod nimi kryć pęknięcia kości, złamania lub uszkodzenie nerwu. W leczeniu tych dolegliwości stosujemy zimne okłady z glinki, o grubości 1,5-2,5 cm. Pozostawiamy je na skórze przez dwie godziny. Jeżeli glinka nagrzeje się lub wyschnie przed upływem tego czasu, okład zdejmujemy wcześniej.

Stosując okłady nie narażamy się na żadne ryzyko. Im częściej je stosujemy, tym szybciej dochodzimy do zdrowia. Należy przykładać okłady do chwili całkowitego ustania bólu. Przed snem nakładamy kompres z wody glinkowej i pozostawiamy go na noc.

Oparzenia leczone glinką goją się szybciej, lepiej i pozostawiają mniej śladów, niż w wypadku jakiejkolwiek innej terapii. Najlepsze rezultaty osiągamy wtedy, gdy zastosujemy glinkę natychmiast po pojawieniu się poparzeń.

Nakładamy zimną glinkę, w cienkich okładach, wkładając między okład i ranę kawałek gazy. Po godzinie usuwamy okład. Jeśli izolująca skórę gaza przywarła do ciała, pozostawiamy ją. W wypadku bardzo głębokich poparzeń, gdy do rany przylgnęły fragmenty ubrania, nie usuwamy ich, lecz przykładamy glinkę, jak wskazałem wcześniej. Zwróćmy tylko uwagę, by glinka miała w kilku miejscach kontakt z poparzoną skórą.

Glinka eliminuje ryzyko infekcji, absorbuje wszelkie zanieczyszczenia, likwiduje martwe komórki i stymuluje regenerację tkanek. Okłady przykładamy co godzinę, dzień i noc, aż do ukazania się nowych tkanek. Wtedy zmniejszamy ich częstotliwość, lecz nie bardziej, niż do 3-4 okładów dziennie. Każdy pozostawiamy przez dwie godziny, aż do chwili, gdy tkanka zostanie całkowicie odbudowana.

W wypadku poparzeń rąk i nóg, można zanurzyć je w pojemniku z glinkową pastą. Taka glinkowa kąpiel musi trwać przynajmniej godzinę, a po oparzeniach nie pozostanie nawet najmniejszy ślad. Przy rozległych oparzeniach zalecana jest kąpiel w glince – zanurzenie całego ciała w wielkim pojemniku z glinką. Nie można również zapomnieć o innych środkach wspomagających proces leczenia.

W tym wypadku lepiej powstrzymać się od jedzenia, nawet jeśli gorączka nie jest zbyt wysoka. Trzeba dużo pić, by oczyścić organizm. Można przyjmować herbatki przeczyszczające. Codziennie rano, na czczo, pijemy płynną glinkę oraz mieszankę wody z sokiem cytrynowym (sok z całej cytryny na szklankę gorącej wody).

Na kark przykładamy okłady o grubości 2,5 cm. Okłady powinny zakrywać całą powierzchnię karku – od jednego ucha do drugiego. Dextreit zaleca nawet, by glinką zakryć same uszy, zabezpieczając je wacikami.

Przykładamy również okłady na dolne partie brzucha, 3-4 razy dziennie, każdy trwający ok. 2-3 godzin. Można zażywać chłodnych kąpieli dla poprawy krążenia. Nie powinny one jednak trwać dłużej niż dwie do pięciu minut.

Pomocny okazuje się też sok z cytryny. Kilka kropel soku wpuszczamy do ucha, a następnie zatykamy ucho wacikiem. Zalecam także „płukanie nosa” w płynnej glince. Zanurzamy nos w roztworze, zatykamy jedną dziurkę i wciągamy płyn przez drugą. Tak samo postępujemy z pierwszą dziurką. Takie płukanie urządzamy kilkakrotnie, najwyżej raz dziennie.

Leave a Reply