Kuracja piaskiem

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Ile osób wylegujących się na piaszczystej plaży, ogrzewanej promieniami słonecznymi, ma świadomość, że piasek, na którym odpoczywają, stanowi dobrodziejstwo porównywalne ze słońcem i morzem? Jego korzystny wpływ na nasz organizm ujawni się w pełni, gdy dosłownie zakopiemy się w nim – także weźmiemy prawdziwą piaskową kąpiel.

Wiadomo, że piasek, szczególnie morski, może zawierać pierwiastki promeniotwórcze, na przykład uran. To po części tłumaczy jego nader efektywne działanie w wypadku wszelkich dolegliwości związanych z układem kostnym. Skutecznie leczy artretyzm, reumatyzm, lumbago, przynosi ulgę przy rwie kulszowej i bólach pleców, a także przy zapaleniu nerek.

Kąpiele należy brać w rozgrzanym, suchym piasku. Trzeba wykopać niezbyt głęboki dołek – taki, by zmieściło się w nim ciało – położyć się w nim, a następnie przykryć cienką warstwą piasku. Na powierzchni powinna być widoczna tylko głowa. Pamiętajmy, by osłonić ją prasolką, czy kawałkiem tkaniny, umiejscowionymi jakiś jard od głowy. Taka odległość zapewni prawidłowy przepływ powietrza i pozwoli uniknąć koncentracji gorąca.

Kąpiele piaskowe niekiedy powodują wzmożone pocenie się. W takim wypadku należy natychmiast przerwać kąpiel i zakopać się ponownie w suchym piasku. By położyć kres nadmiernemu poceniu się, trzeba powtórzyć te czynności dwu- lub trzykrotnie.

Kąpiele należy przerwać przed nadejściem uczucia zmęczenia czy chłodu. Czas kąpieli powinien być wydłużany stopniowo. Można zacząć od sesji 10-15 minutowych, później wydłużyć je do 1-2 godzin, dwa lub trzy razy dziennie. Nie należy ich zażywać w trakcie trawienia, gdyż wywołują one reakcje energetyczne.

Po wyjściu z piasku trzeba całkowicie zanurzyć się w wodzie: następnie można się przykryć i odpocząć chwilę – przed opalaniem czy następną kąpielą piaskową. Kąpiele piaskowe można brać, niestety, lokalnie. Podobne wyniki daje jednak terapia piaskiem, która nie wymaga akurat pobytu na plaży. Wystarczy podgrzać w piecyku rzeczny lub morski piasek, wsypać go do woreczka (na tyle dużego, by przykrył chore miejsce) i robić okłady z rozgrzanego piasku, pozostawiając je na 2-3 godziny. Pamiętajmy, by warstwa pokrywającego piasku była dość cienka. Terapię powtarzać tak często, jak to konieczne.

Leave a Reply