Kuracja piaskiem – ciąg dalszy

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Techniki kąpieli piaskowych niemalże nie zmieniły się od stuleci. Poniższy tekst autorstwa Greka Herodota, przywoływany przez dr. Hectora Grasseta, pochodzi sprzed ponad dwóch tysięcy lat:

„Leczenie piaskiem wydaje się korzystne dla ludzi cierpiących z powodu astmy, choroby płuc, postępującego paraliżu i chronicznych bólów, ponieważ każda chora osoba, z wyjątkiem drobnych dzieci, przystosowuje się dobrze do tej terapii. Najlepszą dla niej porą jest lato, szczególnie najbardziej słoneczne dni. Rankiem wygrzebujemy w piasku dwie albo trzy jamy o rozmiarach ciała pacjenta i pozostawiamy je, by piasek został wysuszony przez gorące słońce. W domu, jedzenie pacjenta winno zostać dobrze rozprowadzone w jego ciele, a przed terapią powinien on wybrać się na długi spacer, bądź wykonać inne ćwiczenia fizyczne. Gdy powietrze jest już gorące, a piasek nagrzany, pacjent musi położyć się w jamie. Należy przykryć go taką ilością piasku, jaką tylko zdoła podźwignąć. Jego głowa musi być osłonięta, celem uniknięcia promieni słonecznych: na oczach pacjenta trzeba położyć jakąś chroniącą je osłonę. Ważny jest wybór najlepszej pozycji: ku stronie południowej przez pierwszą część dnia i ku północy w drugiej części. Należy ocierać twarz pacjenta gąbką zwilżoną w chłodnej wodzie, a gdyby cierpiał bardzo, można zwilżyć mu także usta. Jeśli pacjent nie odczuwa gorąca lub czuje zimno z powodu wydzielanego potu, musi powiedzieć o tym, a wtedy osoby mu towarzyszące powiny usunąć przykrywający go piasek, wyciągnąć z jamy i ułożyć w nowej. W razie konieczności, zmiany należy dokonywać wielokrotnie – w zależności od choroby i kondycji pacjenta…”.

„W pozycji pochylonej zakopujemy pacjentów cierpiących na astmę, choroby płuc, bóle brzucha: w pozycji siedzącej chorych na wątrobę, anemię, z chorymi biodrami i paraliżem stóp lub nóg. Co ważne, musimy całkowicie zakopać pacjenta, ponieważ jest to dobre dla wywołania odprężenia ogarniającego całe ciało oraz pozwala na objęcie efektami terapii nawet zdrowych części organizmu. Szczególnie istotne jest to w wypadku osób, które zamierzają po terapii wziąć zimną kąpiel w wodzie. W pobliżu jam powinny znajdować się kabiny z przezroczystej tkaniny, wiadra z naturalną wodą i stroje do kąpieli, z których korzystają pacjenci po kąpieli piaskowej. Po terapii dobre dla nich będzie spłukanie wodą i masaże z użyciem olejku…”.

„Przy zwykłych chorobach, liczba dni kuracji nie powinna być mniejsza niż 14, ale nie większa, niż 21 dni. Przy chorobach przewlekłych jednak, liczba dni kuracji zależna jest od poprawy stanu zdrowia pacjenta – terapia winna trwać aż do remisji choroby. Gdy po 21 dniach leczenia dotrzemy do ‘martwego punktu’ procesu leczenia, należy dać pacjentowi 2-3 dni odpoczynku, a następnie ponowić kurację”.

Leave a Reply