Kosmetyki z glinki

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Glinka, biorąc pod uwagę jej niezwykłe właściwości, stanowi idealną bazę dla kosmetyków do pielęgnacji cery. Preparaty z glinki tonizują skórę, przywracają jej naturalną równowagę, zamykają rozszerzone pory. Choć jest najbardziej skuteczna w stanie „dziewiczym”, glinkę można mieszać z innymi naturalnymi składnikami, które zwiększają efektywność działania maseczek, szamponów, past do zębów i nawet mydła. Słynne, szanowane francuskie firmy, produkujące środki higieniczne oraz preparaty do pielęgnacji urody, doceniły właściwości glinki i stworzyły grupę znakomitych kosmetyków na bazie zielonej glinki (czyli typu uznanego za najbardziej aktywny). Preparaty te, dostępne w całej Europie od ponad 10 lat, wreszcie docierają do Stanów Zjednoczonych.

W poniższym tekście gwiazdką oznaczono produkty dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Najłatwiejszym sposobem wykorzystania właściwości glinki jest jej zastosowanie w pielęgnacji cery. Położona w formie maseczki, poprawia ukrwienie, dotlenia, aktywizuje mechanizmy obronne organizmu. Tak więc, maseczka z glinki działa niczym lekki masaż. Poza tym, jak każdy produkt naturalny, przywraca równowagę organizmu i przyczynia się do jego regeneracji.

Do sproszkowanej glinki dodajemy pół szklanki wody, połowę ogórka, pomidor lub sok z winogron. Maseczka powinna mieć konsystencję pasty. Rozprowadzamy ją cienką warstwą na twarzy. Działa na każdy rodzaj cery – tłusty, suchy, mieszany, wrażliwy. Pozostawiamy ją tak długo, jak to możliwe bez poczucia dyskomfortu. Gdy glinka przeschnie, zmywamy maseczkę.

Silniej działającą maseczkę możemy sporządzić ze sproszkowanej glinki i oliwy z oliwek lub – jak to się robi we Francji – dodając do glinki oliwę z oliwek i olej ze słodkich migdałów. Maseczki te można także stosować miejscowo, na stany zapalne skóry, wypryski czy pryszcze. Wieczorem nakładamy je na zainfekowane miejsce, pozostawiamy na noc, a rano zmywamy. Skórę bardzo wrażliwą, trądzikową, skłonną do wyprysków, codziennie zmywamy wodą glinkową (bez mydła) i przecieramy cytryną.

Glinka to znakomity środek do codziennej pielęgnacji włosów. Ma naturalny odczyn pH, porównywalny z odczynem skóry. Szczególnie zalecana jest do mycia włosów przetłuszczających się i tłustych. W tym celu mieszamy glinkę z wodą i tym roztworem myjemy głowę, niczym szamponem (musi mieć odpowiednią, zbliżoną do szamponu konsystencję rozrzedzonej pasty). Pozostawiamy na włosach przez pół godziny, a następnie spłukujemy. Produkowane w Europie szampony z glinki zawierają domieszkę oliwy z oliwek oraz substancje pochodzenia roślinnego, przywracające włosom ich naturalny połysk.

Glinka to jedna z najlepszych naturalnych past do zębów. Można też stosować mieszankę glinki z solą. Glinka w ogóle nie niszczy szkliwa. Pasta z glinki poprawia ukrwienie dziąseł i usuwa (dzięki właściwościom absorbującym zapachy) nieprzyjemny zapach z ust.

Glinka zmieszana z miodem i oliwą z oliwek tworzy doskonałe naturalne mydło. Usuwa wszelkie zanieczyszczenia, działa jak naturalny dezodorant i przywraca skórze równowagę. Do mydła dodaje się składniki nadające skórze gładkość i delikatność. W ten sposób powstaje pielęgnacyjny i higieniczny produkt najwyższej jakości.

Leave a Reply