Kąpiele w glince

Posted by: admin  :  Category: Medycyna

Stosowanie wysoko mineralizowanej gliny to powszechna praktyka w wielu kurortach uzdrowiskowych oraz klinikach. To rewelacyjna terapia, silnie wspomagająca organizm, chociaż największe korzyści przynosi w zestawieniu ze zdrową i zrównoważoną dietą.

Jeśli nie możemy, z różnych względów, zdecydować się na pobyt w specjalistycznych placówkach, przenieśmy stosowane w nich terapie do własnego domu. Nawet u siebie możemy wszak korzystać z dobrodziejstw kąpieli w mieszance glinki i wody.

Jeśli masz ogród, wykop w nim dół o wymiarach własnego ciała i napełnij go gliną. By ustrzec się przed przeziębieniem, na kąpiele wybierz słoneczną i ciepłą pogodę. Najlepiej, gdy glinka będzie wystawiona na światło słoneczne.

Kąpiele można brać w baliach, korytkach, ale nie w wannach, gdyż glinka spowoduje zapchanie odpływu wody. Należy zmieszać glinkę z wodą tak, by uzyskać rodzaj pasty. Mieszankę można wykorzystywać kilkakrotnie, dodając za każdym razem nieco zimnej lub ciepłej wody – w zależności od potrzeb.

Na początku, kąpiele powinny trwać od 5 do 10 minut. Później ich czas przedłużamy do 15-20 minut. Jeśli kąpiele wywołują zmęczenie, można stosować je co drugi dzień lub dwa razy w tygodniu. Po miesiącu kurację przerywamy i odpoczywamy kolejny miesiąc przez jej wznowieniem.

Kąpiele w glince są szczególnie zalecane przy schorzeniach reumatycznych, artretyzmie, problemach z układem kostnym, niektórych typach paraliżu oraz niektórych chorobach skóry i krwi. Kąpiele w glince to terapia bardzo efektywna, szczególnie skuteczna w wypadku chorób reumatycznych stóp i rąk.

To piaszczysty gliniasty osad pozostawiony przez wycofującą się wodę. Ma rozliczne właściwości lecznicze. Stare złogi mułu tworzę ‘less’ (żółtą ziemię), o zróżnicowanych warstwach. Najniższa warstwa to skała macierzysta żyznych gleb, z dużą zawartością kredy. To „argilette” występujące w Normandii i „terre douce” (słodka ziemia) z Pikardii.

Warstwa wyżej położona, czerwonawa i raczej piaszczysta, jest bardzo bogata w glinkę orną. To „terre a brique” (ceglasta ziemia), występująca w niektórych dzielnicach Paryża. Wspomniane wyżej rodzaje ziemi można używać zamiast prawdziwej glinki (gdy ta jest niedostępna), ale tylko tymczasowo.

Sproszkowana glinka jest godna polecenia do pielęgnacji niemowląt. Z powodzeniem zastępuje powszechnie stosowany talk, który ma właściwości lecznicze, ale nieporównywalnie mniejsze od glinki. Nie odżegnujcie się więc od używania sproszkowanej glinki w pielęgnacji niemowląt, a w razie potrzeby – podawajcie dziecku do picia mieszaninę glinki z wodą.

Sproszkowana glinka stosowana na wrzody działa bakteriobójczo i oczyszczająco, stymulując i przyspieszając procesy gojenia owrzodzeń. „Puder” z glinki leczy wrzody, odleżyny, egzemę itp. Lecznicze działanie sproszkowanej glinki można pogłębić przez równoczesne stosowanie masaży, zwiększających przyswajalność leku.

Leave a Reply