Glinka w uprawie roli i w przemyśle

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Glinką można zastąpić wszystkie nawozy sztuczne. Stosuje się ją w różnych formach, np. sproszkowanej, czy roztworu. Glinka jest niezwykle skuteczna na rany drzew. Należy po prostu robić okłady z glinki – uważając jednak, by się nie zsuwały z drzewa. Raz nałożonej glinki nie trzeba zmieniać.

Kiedy przesadzamy lub rozmnażamy roślinę, możemy włożyć jej korzenie do kąpieli z glinki. Glinkę dodajemy także do gleb zakwaszonych, gdyż przywróci ona glebie niezbędną równowagę. Gdy mamy do czynienia z glebą lekką (zbyt piaszczystą), glinkę najpierw suszymy i w formie sproszkowanej rozsypujemy na ziemię.

Dodana do szczątków organicznych, glinka zwiększa i przyspiesza produkcję próchnicy. Glinka ma zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Według M. C. Alexaniana, doktora fizyki, wiele stuleci przed naszą erą Chińczycy wykorzystywali pewne rodzaje glinki do dekoloryzacji olejów. Uczony dodaje, że deko- loryzacyjne właściwości glinki dobrze znali także Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Freski na ścianach budowli w Pompejach obrazują proces wybielania ubrań: wdeptywano je w glinkę, później płukano i znowu wdeptywano w glinę.

Współcześnie, glinka jest nadal stosowana do dekoloryzacji olejów, zarówno mineralnych, jak i pochodzenia naturalnego (5 gram dobrej glinki wystarczy do dekoloryzacji 10 cm3 roztworu wody z błękitnym metylenem. Glinkę stosuje się także w produkcji margaryny, by uzyskać smak masła). W samych Stanach Zjednoczonych zużywa się rocznie 300.000 ton glinki, z czego 180.000 ton w produkcji tłuszczów.

W Afryce Północnej wydobywa się 100.000 ton bentonitu, przede wszystkim na potrzeby przemysłu naftowego. Glinkę stosuje się tam jako katalizator (jest odporna na działanie chemikaliów), stymulujący przebieg procesów przemiany niektórych substancji organicznych. Glinka odgrywa ważną rolę w produkcji gumy syntetycznej i innych produktów. Biała glinka wykorzystywana jest jako wzmacniacz w produkcji naturalnej gumy, niektórych gum syntetycznych, materiałów termoplastycznych (jak winyl) czy farb antykorozyjnych.

Leave a Reply