Glinka przy ranach i skaleczeniach

Posted by: admin  :  Category: Medyk

W tych wypadkach posypujemy świeżą ranę sproszkowaną glinką, po czym nakładamy okład z glinki. Całość dobrze bandażujemy. Po okładzie, który powinien trwać maksymalnie dwie godziny, przemywamy ranę słoną wodą lub mieszanką wody z sobkiem cytrynowym. Następnie nakładamy kompres z wody glinkowej.

Przy podejrzeniu, że w ranie znajdują się ciała obce, stosujemy okłady aż do zagojenia. Wszelkie obce substancje zostaną wchłonięte przez glinkę (można je później w niej znaleźć). Bywało, że ciała obce, których nie można było usunąć z rany nawet chirurgicznie, zostały dosłownie „wyciągnięte” przez glinkę.

Jeżeli stan rany na to pozwala, wystawiajmy ją na wolne powietrze, by przyspieszyć proces gojenia. Czasami trzeba ranę przykryć suchym opatrunkiem, by uniknąć otarć czy przypadkowych kontaktów ze środowiskiem. Niekiedy opatrunek ten przywiera do rany i nie można go usunąć. By uniknąć takiej sytuacji, przygotowujemy naturalny opatrunek antyseptyczny: obieramy cebulę, ostrożnie rozdzielamy i wyciągamy delikatną błonkę oddzielającą kolejne warstwy. Nakładamy ją bezpośrednio na ranę. Błonka z cebuli zadziała jako tarcza ochronna i zdezynfekuje ranę. Później przykrywamy ranę lekką tkaniną i całość bandażujemy. Powyższe uwagi odnoszą się również do leczenia wrzodów i ropieni.

Leave a Reply