Glinka do użytku zewnętrznego

Posted by: admin  :  Category: Medyk

Glinka nie powinna być przygotowywana w małych naczyniach, ale w głębokich, dużych miednicach, czy nawet drewnianych baliach. Do przygotowania glinki wykorzystujemy naczynia z porcelany, emalii, drewna lub szkła – nigdy z metalu (aluminium, miedzi, żelaza) lub tworzyw plastycznych. Do przechowywania wyschniętej glinki można używać plastykowych pojemników, gdyż dzisiejsze tworzywa sztuczne nadają się do przechowywania żywności i innych delikatnych substancji. Do przygotowania mieszaniny glinki z wodą należy jednak zastosować naczynia z materiałów, które wymieniono wcześniej.

W celu spreparowania mieszanki, wkładamy do naczynia trochę glinki, dokładnie rozprowadzając ją po dnie. Warto mieć pod ręką trochę suchej glinki na wypadek, gdyby okazało się, że roztwór jest zbyt rzadki i należy go zagęścić. Łatwiej jest rozrzedzić mieszankę i stopniowo zagęszczać ją glinką, niż rozprowadzać wodą zbyt gęstą maź. Co oczywiste, zazwyczaj przygotowujemy zapas glinki, który ma nam wystarczyć na kilka dni. Przechowując roztwór, pamiętajmy, by codziennie dolewać do niego nieco wody, ale bez dotykania samej mieszanki. Jeśli glinka do okładów zaczyna twardnieć, trzeba poczekać, aż wyschnie i zupełnie stwardnieje, a później zrobić z niej nową mieszankę. Nie bój się, że przygotujesz za dużo mieszanki na raz. Jeśli dobrze przygotowałeś substancję, to przez kilka dni magazynowania mieszanka stanie się jednolita i klarowna.

Do pojemnika z glinką nalewamy niegotowanej wody. Tyle, by przykryła glinkę na jakiś cal. Pozostawiamy glinkę na kilka godzin, bez dotykania jej. Gdy nasiąknie wodą, staje się śliska i trudna do utrzymania. Traci porowatość, jest gładka i miękka. Jej zdolności absorpcyjne zredukowane są niemal do zera. Nie ma potrzeby dotykania glinki przed użyciem. Musimy tylko ją lekko podnieść, gdy umieszczamy glinkę na kawałku tkaniny. Nie trzeba wygładzać jej powierzchni – niech ułoży się naturalnie.

Przygotowana glinka musi mieć formę gładkiej, homogenicznej pasty – gęstej na tyle, by nie spływała podczas stosowania. O ile to możliwe, wystawmy mieszankę na słońce, przykrywając pojemnik z glinką gazą, by uniknąć zanieczyszczenia pasty.

Leave a Reply